Topografia


Home ] Intencja witryny ] Historia ] [ Topografia ] Przewodnik ] Wydarzenia ] Usługi-sklepy ] Galerie foto ] Linki ]

 

Topografia legendowa
Dane topograficzne
Walory rekreacyjne
Trasy spacerowe
Dzialki

 

 

 

Prezentacja wszystkich panoram Brzezie z 4 stron świata  najlepiej odda topografię naszej miejscowości a w szczególności uwydatni walory rekreacyjne jak i inne ciekawe urozmaicenia. Brzezie w dawnych słownikach określano jako raciborską "Szwajcarię".  Oby Miasto zechciało swoją dzielnicę dostrzec, jako okazję do wykorzystania wszystkich walorów dla dobra wszystkich obywateli Miasta, jak to w dawnej przeszłości bywało.

Panorama południowa Brzezia

    Brzeska część doliny Odry, teren zbiornika retencyjnego "Polder Racibórz", dalsza szansa dla Brzezia. Widoczne stawy hodowlane pozostaną u podnóża przyszłej zapory w stanie nienaruszonym.

Zdjęcie lotnicze panoramy południowej Brzezia n/Odrą udostępnił Krzysztof Burek, prawa autorskie zastrzeżone.
 

    Obraz panoramy południowej Brzezia - w horyzoncie lasy po Czeskiej stronie, bliżej droga w kierunku Racibórz - Chałupki. Zabudowania po lewej stronie to Nowy Dwór w Nieboczowach. Rozlewiska Żwirowni "Brzezie - Racibórz" pokazują umiejscowienie planowanego głównego zbiornika przeciw powodziowego "Racibórz". Od strony dzielnicy Brzezia rozlewisko zamyka istniejący kanał odwadniający "Plinz", który dał początek procesu odwadniania doliny Odry. W księgach parafialnych z lat około 1860 są zapisy odnośnie akcji kopania "Plinzu" oraz uzgodnień co do partycypowania w kosztach przez Księcia Lichnowskiego na Grabówce i Księcia na zamku na Ostrogu. Zabudowania wsi od tej strony zamykają urocze stawy hodowlane, które  pozostawił nam ostatni prywatny najemca Dworu w Brzeziu pan Sobczyk do 1945r. U dołu widoczna linia kolejowa z 1925r. a u dołu Działki ZEW , zabudowa przy Potoku oraz po prawej stronie linii kolejowej teren dawnego Dworu i upadłego PGR-u.

 

Zapraszamy  do współpracy- autorstwo materiałów dostarczonych zapewnione.  Kontakt brzezie@raciborz.com.pl. Teksty i zdjęcia zastrzeżone /Ustawa o ochronie praw autorskich/. Modyfikowano. 22/05/06 r.   Autor witryny - Florian Burek. Witryna istnieje od 1994r.