Symbole kultu


Home ] Up ] Intencja witryny ] Historia ] Topografia ] Przewodnik ] Wydarzenia ] Usługi-sklepy ] Galerie foto ] Linki ]

 

 

 

 

    Symbole kultu wiary chrześcijańskiej są tymi akcentami architektonicznymi, które powstają z wewnętrznych pobudek właściciela posesji a wyrażają wiarę za pomocą czczonych figur świętych i różnych symboli chrześcijański. Najczęściej spotykanym symbolem umieszczanym na budynkach, szczególnie stodołach, jest krzyż. We wnękach pozostawionych w zewnętrznej ścianie budynku umieszczane są figury różnych świętych. Nie bez znaczenia jest też rodzaj wykonywanego zawodu przez właściciela budynku, stąd w Brzeziu dość często znajdziemy figurkę św. Barbary i św. Katarzyny. Najczęściej spotykaną figurą jest Chrystus i Najświętsza Panna Maria. Równie często znajdziemy św. Floriana i św. Izydora. Na jednym ze starszych budynków zauważono Matkę Boską Bolesną. Oprócz krzyża znajdziemy też znak Opatrzności i Znak Eucharystii. Różnorodność cechuje też mała architektura wykonania wnęki. 

    Prezentowane akcenty kultu wiary zostały zauważone w dolnej części Brzezia t. j. od Kościoła między ul. Abpa Józefa Gawliny i ul. Brzeską, również w kierunku Dworu i Potoka.

               

                        

             

                          

 

Zapraszamy  do współpracy- autorstwo materiałów dostarczonych zapewnione.  Kontakt brzezie@raciborz.com.pl. Teksty i zdjęcia zastrzeżone /Ustawa o ochronie praw autorskich/. Modyfikowano. 22/05/06 r.   Autor witryny - Florian Burek. Witryna istnieje od 1994r.